Z6_PPGAHG8001C6B0QP77BB1I2O24
Z7_PPGAHG800PTQ60QP77PFS12K35

История

Дата на публикуване: 18.08.2020
Последна актуализация: 07.08.2023

Има исторически данни, които говорят, че община Ковачевци е съществувала още от римско време. През 809 г. по времето на хан Крум тя влиза в пределите на новообразуваната Българска държава. От Х – ХІ век е манастирът ”Св. Никола” в местността Извора, унищожен от османците и отново построен през ХІV век. Запазени са само част от стенописите, които са образци на народното самобитно изкуство. В някои турски документи е описано, че Ковачевци е средище на Сирищническата кааза. Освен със земеделие и скотовъдство местното население се е занимавало и с ковачество, откъдето идва и името на селото. В община Ковачевци (в селата Калище, Егълница, Сирищник, Слатино, Ракиловци и Лобош) са открити множество останки от антични акрополи и надгробни могили, антични и средновековни селища и крепости от укрепителната система на Радомирско. Ценен културен исторически паметник, открит в селото и каменната статуя на тракийски вожд, съхранявана в Историческия музей в Перник.

В близост до бреговата ивица на язовир ”Пчелина” се намира средновековен скален параклис.

По време на петвековното турско робство на два пъти Ковачевци е било опожарявано и разорявано – първия път през 1806 г. от ордите на Кара Феиз, а втория през 1850 г. от башибозук, по време на въстанието на българите от Северозападна България, когато местното население също се разбунтувало.

Съществуват мнения, че в село Лобош и село Косача е идвал Апостола на свободата Васил Левски, който основава революционен комитет.

Непосредствено след Освободителната руско – турска война и Кресненско – Разложкото въстание тук приижда населението от други краища на България. Идват бежанци от Пиринския край. Между бежанците са и Димитър Тренчев и Параскева Досева – родителите на Георги Димитров.

Ковачевци се споменава и в пътеписите на видни учени пътешественици: Ами Буе, унгареца Феликс Каниц и чехаКонстантин Иречек. Хрониките доказват достойното минало на селото – за участие на населението в бунтове и въстания, за будния дух на жителите му, наследяван от бащи и деди, предаван от поколение на поколение. Още през 1865 г. в Лобош е открито килийно училище. В село Чепино се намира манастирът ”Св. Илия” – средище на духовността. През 1899 г. тук по инициатива на учителя Ангел Стоянов е основано читалището. Тук е родното място на забележителния българин Георги Димитров.

В община Ковачевци, в село Сирищник е роден и Президента Георги Първанов.

И до днес Община Ковачевци е запазила своята история, духовност и любов към традициите и към самобитното творчество на предците си. Общината е близо до два важни транспортни коридора – коридор № 8 за Македония и Гърция. Общината заема 13.9 кв. км , което е около 6 % от територията на Пернишка област.

Общината има добри пътни артерии. В отделните селища има добре уредени селски домове, които предлагат развитие на селския туризъм. Голяма придобивка за общината, която засилва нейната привлекателност и красота е язовир ”Пчелина”.

В общината са възродени много старинни и традиционни занаяти.

Община Ковачевци е древна и забележителна, защото в нея е съхранено миналото, което се претворява в настоящето. Ковачевци е една малка българска община, която желае да привлича туристи от цял свят.